Answers

2015-06-27T17:56:57+05:30

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
1.5 sweets cost Rs.100
⇒1 sweet costs=Rs.100/1.5
⇒1000 sweets cost=Rs.100*1000/1.5
=Rs.66666.67(approx)
1 5 1
2015-06-27T23:48:27+05:30
Cost of 1.5 sweets= Rs 100
Cost of per sweet=  100/1.5
cost of 1000 sweets= 1000*100/1.5
Therefore, the cost of 1000 sweets is Rs 66,667 ( 66,666.666666)

0