Answers

2015-09-13T17:23:11+05:30
Solution:
            Given that,
                            Cost of 8 packets weighing 400 grams= Rs. 36
                            Cost of 20 packets each weighing 1 kg     =  ?
We know,
              1 kg= 1000 grams
So,
    36/2 = Rs. 18
∴every 200 grams costs Rs. 18

Now,
       200/5    = 5
       Rs. 18 X 5 = Rs. 80

∴ $ 80 is the cost of 20 packets each weighing  1 kg.
2 4 2
if you change dollars into rs then it shows 5299 something
but it is not correct
just write rupees
plz give me nthe correct answer
dollar means same rupee
2015-09-13T19:37:02+05:30