Answers

The Brainliest Answer!
2015-10-25T19:18:39+05:30

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
Number of packs of M&M s bought = N
Cost of these = N *  $ 1 = $ N

Number of Twizzler packs purchased = 10 - N
Cost of these =  (10 - N) * $ 0.50 = $  5.00 -  N/2

total money spent = $ 6.00 = $  N  +  5.00  - N /2
   =>  N/2  = 1
  =>  N = 2

So two packs of M&M and 8 packs of Twizzlers.

3 5 3
thank u sir
sir please answer my question in economy
i posted for 99 points