Answers

2015-11-04T13:02:23+05:30

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
given,
cost of 6 pens = 18.36 rupees
then,
cost of 1 pen = 18.36/6
                    = 3.06 rupees
therefore cost of 10 pens,
= 3.06 * 10 
= 30.6 rupees
therefore 10 pens will cost = 30.6 rupees ...
      i hope that this will help u................................^_^
1 5 1
2015-11-04T13:58:00+05:30

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
Hey Janki
it is given that cost of 6 pens is ₹18.36
cost of 1 pen = ₹18.36 ÷ 6 = ₹3.06
cost of 10 pens = ₹3.06 × 10 = ₹ 30.60

∴ cost of 10 pens is ₹ 30.60





1 4 1