Answers

2015-12-26T20:25:01+05:30
Cost of 8 oranges = Rs10.40
The ratio = 8:10.40
Let cost of x oranges = Rs16.90
The ratio = x:16.90
⇒8:10.4 = x:16.9
⇒10.4x = 8 × 16.9
⇒10.4x = 135.2
⇒ x = 135.2/10.4
∴ x = 13
Therefore 13 oranges costs Rs16.90
0
what is correct one
This is the correct one I am sure
please mark as the brainliest because i am sure that this is right
5 oranges
explain how it is 5
2015-12-26T20:49:58+05:30
If 8 orange cost =10.40
1 orange cost=10.40/8
how many oranges is needed for 16.90=13
0
Wrong answer
the answer is 13 the user is right