Free help with homework

Why join Brainly?

  • ask questions about your assignment
  • get answers with explanations
  • find similar questions


Q.If 10 apples cost 240 what is the cost of 6 apples?? A.No.of apples are directly proportion all to the cost 6*240/10=144 The cost of 6apples =144
0 0 0
Q. Cost of 10 pencil is 50 rupees what will be the cost of 20 pencils.
A. The cost of 20 pencils = 50X 2.
The cost of 20 pencils =100
as the no of pencils increased cost of pencils also increased so it is in direct propotion.
0 0 0
The Brain
  • The Brain
  • Helper
Not sure about the answer?
Learn more with Brainly!
Having trouble with your homework?
Get free help!
  • 80% of questions are answered in under 10 minutes
  • Answers come with explanations, so that you can learn
  • Answer quality is ensured by our experts