Answers

2016-01-10T15:35:06+05:30
 this is some-how hard
........................................................................
let x be the cost of sugar/kg originally 
let y be the amount of sugar he bought originally 
xy=240 
1.25x(y-1.5)=240 
solve 
x=1.5/kg 
y=160kg 
increased price is 1.875 
original price is  1.5
.............................................
1 5 1