Answers

2016-03-18T18:51:36+05:30
Before start solving this problem you must know that, 
1 Kilogram = 1000 Grams

∵  Cost of 7500 grams of flour = $19.20
∴ Cost of 1 gram of flour          =  $ 19.20/7500
∴  Cost of  1 kilogram = 1000 grams of flour = (1000 × 19.20)/7500 =                                                                                 = 192.0/75
                                                                      = $ 2.56
0