Hi there! Have questions about your homework? At Brainly, there are 60 million students who want to help each other learn. Questions are usually answered in less than 10 minutes. Try it for yourself by posting a question! :D

Hi there! Have questions about your homework? At Brainly, there are 60 million students who want to help each other learn. Questions are usually answered in less than 10 minutes. Try it for yourself by posting a question! :D

price that he would get a profit of 40%. He sold 40% of the goods at this price, half of the remainings at a discount of 20% and the rest at two sucessive discounts of 20% each. Find his loss percent or profit percent on the whole.

Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.

MP marked price = (140/100) * CP as then profit is (MP - CP) / CP = 40% Let there be N number of goods or items. Money earned from 40% of the goods = MP * number of goods sold = MP * (40/100 * N) = 1.40 CP * 0.40 N = 0.56 N CP

half of the remaining goods = 1/2 of 60% remaining = 1/2 * 60/100 * N = 0.30 N THese are sold at 20% discount. Their sale price = MP (100 - discount)/100 = 1.40 CP 80/100 = 1.12 CP Money earned from their sale = 1.12 CP * 0.30 N = 0.336 CP * N

Half of the remaining goods (at this point 30% are left after selling 40% & 30 % earlier) = 15% = 0.15 N their selling price = 40% discount from MP increase of 20% more discount than previous set of goods. The selling price = (100 - 40)/100 MP = 0.60 * 1.40 CP = 0.84 CP Money received from their sale = 0.84 CP * 0.15 N = 0.1260 CP N

the last set of goods = 15 % = 0.15 N their selling price = 60 % discount from MP = (100 - 60)/100 * MP = 0.40* 1.40 CP = 0.56 CP money received from their sales = 0.56 CP * 0.15 N = 0.0840 CP N

Total money received fom sales = ( 0.56 +0.336 + 0.126 + 0.084 ) CP * N = 1.106 CP * N Total profit earned = 1.106 - CP * N = 0.106 N CP Profit % earned = 100 * 0.106 N CP / N CP = 0.106 * 100 = 10.6 %