Answers

2016-04-02T07:49:12+05:30

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
Solutions 

Cost of 7500 grams of flour bought = $ 19.20

1 gram of flour = 
$ 19.20/7500

1 kilogram = 1000 grams

Cost of 1 k.g of such flour = 
$(1000x 19.20/7500)
                                              = $192/75

$192 
÷ 75 = $2.56 

Answer = $ 2.56
0
2016-04-02T09:18:33+05:30

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
If 7500 or 7.5 Kg of flour = $19.20.
then 1 Kg = $  = $ 2.56.

So, Each Kilogram of flour cost $ 2.56.
0