Answers

The Brainliest Answer!
2015-01-09T19:56:07+05:30
Cost of one egg 48/12= 4 Rs
Total egg bought=100
Cost price of eggs= 4*100 = 400 Rs
Sale price of each egg = 52/12 = 13/3 Rs
No of eggs sold = 96
Sale price of eggs= 96*13/3= 416 Rs
He made a gain of = 416-400= 16 Rs
Gain %= Gain/cost price= 16*100/400=4%
He made 4% gain.


2 5 2
please mark as best.........
yes cumpolsury
2015-01-09T20:02:00+05:30
100eggs = 8 . 4 dozens 8.4 dozens  multiplied by 48 = 403.2 cant help any more

0