Answers

2015-02-21T20:38:06+05:30
APQ 
   Cost of 33 kg f apple = 30*L + 3Q= 1167
   Cost of 36 Kg of apple = 30*L + 6Q= 1284
 Then we have 3Q= 1284-1167
                    ⇒  Q=39
 then we have  30L= 1167-117  =1050
                       ⇒ L= 35
Cost of 10 kg = 35*10= 350

0