Free help with homework

Why join Brainly?

  • ask questions about your assignment
  • get answers with explanations
  • find similar questions

If 8 kgs of potatoes and 7 kgs of carrots cost Rs.270 and 2kg of potatoes and 3 kgs of carrots cost Rs.120, what is the price of 1 kg each



Let one kg of potato be t and the other be v.
8t+7v=270    -eqn 1.
2t+3v=120 (xby 4)
8t+7v=270   -eqn 1
8t+12v=480   subtract
0t -5v = -210
Therefore, one kg of carrot costs Rs.42
Therefore, one kg of potato costs Rs.78.
Hope this will help you.

2 5 2
8t+7v=270...give the values..it is not possible
The Brain
  • The Brain
  • Helper
Not sure about the answer?
Learn more with Brainly!
Having trouble with your homework?
Get free help!
  • 80% of questions are answered in under 10 minutes
  • Answers come with explanations, so that you can learn
  • Answer quality is ensured by our experts