can you give a clear picture?

i changed the pic see now it is very clear

image is not clear

okay!

Log in to add a comment

can you give a clear picture?

i changed the pic see now it is very clear

image is not clear

okay!

Log in to add a comment

The Brainliest Answer!

Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.

Informations from diagram are:

P(U) = 0.1

P(V) = 0.6

P(W) = 0.3

P(C|U) = 0.4

P(C'|U) = 0.6

P(C|V) = 0.2

P(C'|V) = 0.8

P(C|W) = 0.7

P(C'|W) = 0.3

P(C|U)= P(U ∩ C)/ P(U)

⇒ 0.4 = P(U ∩ C) / 0.1

⇒ P(U ∩ C) = 0.4 × 0.1 = 0.04

Similarly

P(U ∩ C') = 0.6×0.1 = 0.06

P(V ∩ C) = 0.6× 0.2 = 0.12

P(V ∩ C') = 0.6 × 0.8 = 0.48

P(W ∩ C) = 0.3×0.7 = 0.21

P(W ∩ C') = 0.3×0.3 = 0.09

P(C) = P(U ∩ C) + P(V ∩ C) + P(W ∩ C) = 0.04 + 0.12 + 0.21 = 0.37

P(C') = P(U ∩ C') + P(V ∩ C') + P(W ∩ C') = 0.06+0.48+0.09 = 0.63

17. P(U|C) = P(U ∩ C) / P(C) = 0.04 / 0.37 = 0.108

18. P(V|C') = P(V ∩ C') / P(C') = 0.48 / 0.63 = 0.762

19. P(W|C) = P(W ∩ C) / P(C) = 0.21 / 0.37 = 0.567

20. P(U|C') = P(U ∩ C') / P(C') = 0.06 / 0.63 = 0.095

21. P(V|C) = P(V ∩ C) / P(C) = 0.12 / 0.37 = 0.324

22. P(W|C') = P(W ∩ C') / P(C') = 0.09 / 0.63 = 0.143

P(U) = 0.1

P(V) = 0.6

P(W) = 0.3

P(C|U) = 0.4

P(C'|U) = 0.6

P(C|V) = 0.2

P(C'|V) = 0.8

P(C|W) = 0.7

P(C'|W) = 0.3

P(C|U)= P(U ∩ C)/ P(U)

⇒ 0.4 = P(U ∩ C) / 0.1

⇒ P(U ∩ C) = 0.4 × 0.1 = 0.04

Similarly

P(U ∩ C') = 0.6×0.1 = 0.06

P(V ∩ C) = 0.6× 0.2 = 0.12

P(V ∩ C') = 0.6 × 0.8 = 0.48

P(W ∩ C) = 0.3×0.7 = 0.21

P(W ∩ C') = 0.3×0.3 = 0.09

P(C) = P(U ∩ C) + P(V ∩ C) + P(W ∩ C) = 0.04 + 0.12 + 0.21 = 0.37

P(C') = P(U ∩ C') + P(V ∩ C') + P(W ∩ C') = 0.06+0.48+0.09 = 0.63

17. P(U|C) = P(U ∩ C) / P(C) = 0.04 / 0.37 = 0.108

18. P(V|C') = P(V ∩ C') / P(C') = 0.48 / 0.63 = 0.762

19. P(W|C) = P(W ∩ C) / P(C) = 0.21 / 0.37 = 0.567

20. P(U|C') = P(U ∩ C') / P(C') = 0.06 / 0.63 = 0.095

21. P(V|C) = P(V ∩ C) / P(C) = 0.12 / 0.37 = 0.324

22. P(W|C') = P(W ∩ C') / P(C') = 0.09 / 0.63 = 0.143