Answers

2016-01-03T16:45:20+05:30
Q.If 10 apples cost 240 what is the cost of 6 apples?? A.No.of apples are directly proportion all to the cost 6*240/10=144 The cost of 6apples =144
0
2016-01-07T22:41:05+05:30
Q. Cost of 10 pencil is 50 rupees what will be the cost of 20 pencils.
A. The cost of 20 pencils = 50X 2.
The cost of 20 pencils =100
as the no of pencils increased cost of pencils also increased so it is in direct propotion.
0