Anitha bought onions and brinjals on two different days of a week as at the rates given below:
Day onions(in kg) brinjals(in kg) cost per kg (in rs)
monday 3 4 onions 3
tuesday 4 5 brinjals 2
How shall we complete using the matrix the expenditure incurred on each day and also the day total expenditure?
please help me guys its so important....

1

Answers

2014-07-25T10:37:58+05:30

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
======================================================
day         |          onions               |           brinjals                |    total cost
              |       qty     price  cost   |     qty      price  cost      |       
======================================================
monday  |        3        3     3*3=9  |      4        2     4*2= 8     |      8+9= 17
Tuesday |         4       3      12      |      5        2    10            |        22
======================================================
0