# The distance between the school and the house of a student is 1km875m. every day she walks both ways. find the total distance covered by her in 7 weeks.

2

2016-04-17T23:16:45+05:30
The distance between the school and the house of a student is 26250m
2016-04-17T23:48:14+05:30
If she is going to school for all 7 days in a week, then answer is
1 day = 1875m+1875m = 3750m = 3.75km1 week = 3750*7 = 26250m = 26.25km7 weeks = 26250*7 = 183750m = 183.75km
Whereas, if she is going to school only 5 days in a week, then answer is
1 day = 1875m+1875m = 3750m = 3.75km1 week = 3750*5 = 18750m = 18.75km7 weeks = 18750*7 = 131250m = 131.25km
If she is going to school for all 7 days in a week, then answer is

1 day = 1875m+1875m = 3750m = 3.75km
1 week = 3750*7 = 26250m = 26.25km
7 weeks = 26250*7 = 183750m = 183.75km

Whereas, if she is going to school only 5 days in a week, then answer is

1 day = 1875m+1875m = 3750m = 3.75km
1 week = 3750*5 = 18750m = 18.75km
7 weeks = 18750*7 = 131250m = 131.25km