Answers

2014-10-25T00:20:35+05:30

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
Purchase cost = 200 * 25 = Rs 5,000 

Selling price of 80 kg rice - at 10% gain => 110% of price  => (110/100) * Rs 25.
So money earned by selling 80 kg rice = 80 * 110/100 * 25 = Rs 2,200

Selling price of 40 kg rice -- at a loss of 4% => 96% of price => 96/100 *Rs 25
Money earned by selling 40 kg = 40 * 96/100 * 25 = Rs 960

Remaining quantity = 200 - 40 -80 = 80 kg

Total gain required = 8%  =>
Overall money to be earned thru sales = 108/100 * cost = 108/100 * 5,000
            = Rs 5,400

Money to be earned through sale of remaining 80 kg
       = Rs 5,400 - Rs 2,200 - Rs 960 = Rs 2,240

Selling price of the remainder rice = Rs 2,240 / 80 kg = Rs 28/kg

2 4 2