Answers

The Brainliest Answer!
2014-12-06T18:48:22+05:30
 given cost of 8 kg of potatoes is  88 kg
then cost of 1 kg is 88/8=11 rupees
a)the weight of potatoes bought for rupees 60.50 is 60.50/11=5.5 kg
b)the cost of 17 kg of potatoes is 
         1 7*11=187 rupees
3 4 3
plzzzzzzzzzzzz mark it as best dear friend
2014-12-06T18:51:03+05:30


given,

cost of 8kg of potatoes= Rs.88

cost of 1kg of potatoes =88/8=rs.11

a)weight of potatoes bought for  rs.60.50 =60.50/11 = 5.50kg

b)the cost of 17kg of potatoes =17x11= rs.187

0