Juhi got Rs.1000 as a cash prize in an essay compet
ition. She wanted to invest the
amount in the bank.Calculate simple interest and co
mpound interest at the rate of 5% per
annum for the period of 4 years. Plot the time-inte
rest graph .Find the difference in interest earned

2

Answers

2015-01-03T16:08:19+05:30
Simple interest=1000*4*5%100=200
Interest=Rs200
compound interest=1000*5%100=50
Interest1=Rs50
principle amount=1000+50=1050
Interest2=1050*5%100=52.5
principle amount=1050+52.5=1102.5
Interest3=1102.5*5%100=55.125
principle amount=1102.5+55.125=1157.625
interest4=1157.62*5%100=57.88
principle amount=1157.62+57.88=1215.50
total interest=1215.50-1000=215.5
difference in interest earned=215.50-200=15.50

0
2015-01-03T19:54:28+05:30

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
P = 1000
t = 4 years
r = 5% = 0.05
n = 1

SI = Ptr/100=1000*4*5/100=Rs.\ 200

A=P(1+r)^t=1000(1+0.05)^4 \\ \\ A=1000(1.05)^4=1000*1.2155=Rs.\ 1215.50

CI=A-P=1215.50-1000=Rs.\ 215.50

Difference in Interest = Rs. 215.50 - Rs. 200 = Rs. 15.50

The simple interest graph will be a straight line passing through origin with slope=Pr/100=1000*5/100=50. And the compound interest graph is a exponential graph starting from origin.
0