Answers

2015-01-20T15:06:09+05:30

Cost of 7500 grams of flour bought = $ 19.20
Cost of 1 gram of flour =
$ 19.20/7500
1 kilogram = 1000 grams
So, cost of 1 k.g of such flour =
$(1000x 19.20/7500)
                                              = $192/75
Then, turn it into decimal and you will get your answer to the question.

3 4 3
2015-01-20T17:16:02+05:30
7500g=7.5kg Cost per kg=19.20/7.5=$2.56
6 4 6