Answers

2015-04-13T07:59:15+05:30

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
cost of 7500 grams of flour = 
1 kilogram =1000 grams
cost of 7.5 kilograms of flour = $19.20
cost of 1 kilogram of flour = x

x =  \frac{19.20}{7.5}
x = 2.56

therefore cost of flour of 1 kilogram = $2.56
 

1 5 1
2015-04-13T09:27:49+05:30

This Is a Certified Answer

×
Certified answers contain reliable, trustworthy information vouched for by a hand-picked team of experts. Brainly has millions of high quality answers, all of them carefully moderated by our most trusted community members, but certified answers are the finest of the finest.
Cost of 7500 g of the flour = $19.20
        1 kg = 1000 g
Cost of 7.5 kg of the flour = $ 19.20
Cost of 1 kg of the flour = $ 19.20 / 7.5
 =$ 2.56
ANS : Cost of 1 kg of the flour = $ 2.56

1 5 1